Celem egzaminu adwokackiego jest sprawienie, by zawód ten wykonywały jedynie osoby o odpowiednich kompetencjach i umiejętnościach. Jak jednak przygotować się do tego wyzwania?
Egzamin adwokacki – indywidualnej podejście do nauki
Planując przygotowanie do egzaminu zawodowego, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak dotychczasowe doświadczenie w praktyce prawa, osobiste preferencje w sposobie nauki, możliwości czasowe i finansowe zdającego oraz jego oczekiwania. Nie ma uniwersalnej recepty na skuteczną naukę do egzaminu adwokackiego, a efektowna nauka zależy od indywidualnych potrzeb i uwarunkowań każdej osoby.
Jaka wiedza jest wymagana?
Egzaminy adwokackie są egzaminami praktycznymi obejmującymi pięć części, a do każdej z nich trzeba się przygotować osobno. Kandydaci muszą wykazać się zarówno praktyczną umiejętnością sporządzania pism procesowych bądź umów, jak i wiedzą teoretyczną oraz umiejętnością stosowania argumentacji prawnej. Zadania skonstruowane są często w podchwytliwy sposób, co dodatkowo utrudnia ich wykonanie.
Czas efektywnej nauki do egzaminu zawodowego może wynosić od 1 do 9 miesięcy, w zależności od – jak już wspomnieliśmy – dotychczasowego doświadczenia, sposobu nauki i osobistych predyspozycji zdającego. Osoby pracujące zawodowo, korzystające na co dzień z prawa (np. osoby pracujące w kancelarii lub dziale prawnym), powinny się przygotować do egzaminu w ciągu 2-6 miesięcy, przy odbywaniu nauki co najmniej 2 dni w tygodniu (np. w weekend).
Osoby, które nie są na bieżąco z przepisami którejkolwiek dziedziny prawa, której dotyczyć może zadanie egzaminacyjne lub nie mają żadnego doświadczenia w sporządzaniu apelacji, skarg lub umów, powinny zaplanować dłuższą naukę.
Nieocenioną pomocą w nauce jest kurs przygotowujący do egzaminu adwokackiego.
Oczywiście należy planować nie tylko samą naukę, ale i odpoczynek. Regularne przerwy, sen, czy ruch są niezbędne do tego, by lepiej zapamiętywać poszczególne zagadnienia.