Jakie zagadnienia mogą pojawić się na egzaminie radcowskim?

egzamin radcowski

Egzamin radcowski to wielkie wydarzenie w życiu każdego aplikanta radcowskiego. Jego pozytywny wynik wiąże się bowiem z uzyskaniem prawa wykonywania zawodu radcy prawnego. Poniżej przeczytasz, jakich zagadnień, a także formy możesz się spodziewać.

Jak przebiega egzamin radcowski i z czego się składa?

Egzamin radcowski składa się z 5 części, które są rozłożone na 4 dni. Odbywa się jedynie raz w roku w terminie wyznaczonym przez Ministra Sprawiedliwości. Zdający rozwiązują kolejno zadania z zakresu:

  • prawa karnego – przygotowując akt oskarżenia, apelację lub opinię prawną,
  • cywilnego lub rodzinnego – sporządzając pozew, wniosek, apelację lub opinię prawną,
  • gospodarczego – konstruując umowę, pozew, wniosek, apelację lub opinię prawną,
  • administracyjnego – przygotowując skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego, skargę konstytucyjną do NSA lub opinię prawną,
  • zasad wykonywania zawodu lub etyki – przygotowując opinię prawną.

Egzaminowani mogą udzielać pisemnych odpowiedzi ręcznie lub przy użyciu urządzenia komputerowego. Ich podstawą są akta lub przedstawiony stan faktyczny. Co istotne, dozwolone jest korzystanie z tekstów ustaw, orzecznictwa czy komentarzy.

Co warto powtórzyć przed egzaminem radcowskim? Zakres zagadnień

Egzamin zawodowy wymaga zarówno wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej. Z tego względu wiele osób decyduje się na skorzystanie z kursu do egzaminu radcowskiego. Dzięki temu przystępujący mają szansę powtórzyć najważniejsze podstawy apelacji, zasady konstruowania umów, istotę pism procesowych, ale także mogą nauczyć się, jak skutecznie wykorzystywać tę wiedzę.

Ważne jest również poznanie zasad oceniania odpowiedzi oraz przyswojenie najistotniejszego orzecznictwa. W ramach przygotowań do egzaminu warto także zapoznać się z arkuszami zadań z poprzednich lat. Dzięki temu można obyć się z ich formą oraz poziomem trudności.

Komentarze są zamknięte, ale trackbacks i pingbacks są otwarte.