Rozpoczęcie kariery w charakterze adwokata czy radcy prawnego wiąże się z koniecznością spełnienia jasno określonych w obowiązujących przepisach wymogów.
Wśród nich znajduje się nie tylko ukończenie wyższych studiów prawniczych, ale także pomyślne przejście aplikacji pod okiem doświadczonego patrona oraz zdanie specjalnego egzaminu przed komisją powoływaną przez Ministra sprawiedliwości i będącego podsumowaniem całego procesu kształcenia, a także okazją do sprawdzenia przyswojonej wiedzy i nabytych umiejętności praktycznych. Ze względu na to, że zakres materiału jest w tym przypadku ogromny, a z samą sytuacją egzaminacyjną łączy się zwykle bardzo duży stres, najlepszym rozwiązaniem dla kandydatów okaże się specjalny kurs na egzamin prawniczy. Przekonajmy się, co warto wiedzieć na jego temat.
Co trzeba wiedzieć o egzaminie prawniczym?
Egzamin prawniczy odbywa się oddzielnie dla kandydatów na adwokatów i radców prawnych, a zadania dotyczą prawa karnego, cywilnego, a także gospodarczego oraz administracyjnego, jak również zasad etyki i wykonywania zawodu. Prace egzaminacyjne są przygotowywane w formie pisemnej i mogą dotyczyć np. praktycznego sprawdzenia umiejętności sporządzenia apelacji, przygotowania pozwu czy skargi kasacyjnej albo stworzenia opinii prawnej.
Jak wygląda kurs przygotowujący do egzaminu?
Kurs przygotowujący do egzaminu prawniczego może odbywać się w wersji stacjonarnej, korespondencyjnej lub w formie zajęć on-line. Czas przeznaczony na część merytoryczną to w przypadku kursu korespondencyjnego i prowadzonego on-line 140 godzin. W przypadku kursów organizowanych przez Studium praktyki prawnej Lexykon organizowanych jest kilka kursów w roku. Ich długość zależy od daty rozpoczęcia, a harmonogramy są sporządzane tak, że nauka trwa od momentu startu do ostatniego dnia egzaminu.